Hnutí za Existenci Lidských Práv  H.E.L.P.

20.02.2024

      Společnost doposud nenašla v některých oblastech, i přes objektivně vysoké investice, efektivní cesty ke zlepšení socioekonomické integrace Romů. Jednou z nejdůležitějších příčin je selhání institucí jak na  lokální, tak na regionální úrovni v jejich podpoře a zajištění romské integrace. V mnoha případech existuje nevůle obcí a samospráv efektivně zajistit integraci Romů (Zpráva o stavu romské menšiny v České republice 2020). Přitom místní samosprávy a obce jsou nejdůležitějšími aktéry při integraci.

     Cílem je prostřednictvím metody organizování komunit, podpořit proces emancipace Romů v Ostravě - Přívoz a na Praze 14, v obvodu Prahy 9. A to prostřednictvím vybudování místní skupiny lídrů tým z řad Romů a zvýšit počet Romů participujících na řešení nepříznivých sociálních situací, kterým čelí. 

    Organizování komunit je proces, při kterém jsou lidé spojováni, aby jednali ve společném vlastním zájmu a při plnění společné agendy. Organizátoři komunity vytvářejí sociální hnutí  budováním základny zainteresovaných lidí, mobilizací těchto členů komunity k jednání a rozvíjením vedení lídršipu a vztahů mezi zúčastněnými lidmi. Organizované komunitní skupiny usilují o  odpovědnost zvolených úředníků, korporací a institucí a také o větší přímé zastoupení v rozhodovacích orgánech a sociálních reformách.

Dílčím cílem projektu je: 

a)Aktivizovat a zplonomocnit členy romské komunity.

b)Budovat lídršip z řad romské komunity prostřednictvím tzv. "kampaní". "Kampaň" je krátkodobý projekt, jehož plánování, realizace,evaluace se účastní samotní Romové a potencionální lídři.

c)Navázat konkrétní spolupráci s " podporovateli" (místní aktéři, kteří podporují dané hnutí/ úsilí o sociální změnu). Součástí je identifikování, navazování, budování a prohlubování vztahů s místními relevantními aktéry (veřejné instituce a jejich zastupitelé, zastupitelé NNO, jednotlivci v sousedství - běžní občané, OSVČ, soukromí sektor atd.).

d) Zplnomocnit/ Uschopnit skupinu místních lídrů/ místní lídršip tým, skládající se z členů romské komunity do takové míry, aby i po skončení projektu, byli schopni využít veškeré existující zdroje,  adekvátně usilovat o sociální změnu, kterou oni jako komunita potřebují.